Historie těžby opálů v Dubníku sahá až do 16. století, kdy císař Rudolf II. vydal povolení pro jejich hledání. Těžba se stala natolik významnou, že zájem o opály raketově vzrostl a vzácné kameny byly vyhledávány evropskou šlechtou a panovníky. Mezi slavné osobnosti, které vlastnily šperky s dubnickými opály, patřily Marie Terezie, Napoleon Bonaparte, král Ludvík XVIII., císařovna Alžběta Bavorská (Sissi) a královna Viktorie. Historický význam těchto drahokamů dokazuje i cena, kterou opály dosahovaly – hodnota často přesahovala cenu 100 gramů ryzího zlata za 1 karát opálu. Britská královská rodina například zaplatila za jediný kus opálu částku odpovídající současným sedmi milionům eur.
Rozkvět těžby opálů v Dubníku nastal v letech 1830 až 1896. Přestože byly v polovině 19. století objeveny opály v Austrálii, dubnické opály si udržely prestiž a zůstaly nejvyhledávanějšími na světě. Jejich výjimečnost se zvýšila po tragédii z roku 1950, kdy byla při požáru muzea zničena cenná sbírka s více než 366 tisíci kusy opálů, což ještě více umocnilo jejich vzácnost.
V současné době hlubinná těžba v Dubníku už neprobíhá, ale jednotlivci pokračují v ručním odkrývání hornin a hledání opálů. Tyto kameny jsou pro svou vzácnost a unikátní krásu stále vysoce ceněny sběrateli a klenotníky. Dubnický opál si i přes svou nákladnost udržuje status výjimečné investice, přičemž jeho hodnota stále roste díky omezeným přírodním zásobám a stoupající poptávce.
Drahé opály se odlišují od běžných syntetických napodobenin svou dlouhou historií a původem z exkluzivních lokalit, jako je Dubník. Zatímco syntetické opály mohou ztratit svou barvu a kvalitu, pravé opály z Dubníku jsou známé svou stabilní a trvalou krásou.