Hmyz v jantaru – Hukawng, Myanmar

Lokalita: Hukawng, Myanmar
Stáří:: Křídové období druhohorní éry (110 - 70 milionů let)
Váha: 15g
Rozměr: 5 x 2,7 x 2 cm

Můžeme doručit do:
6.5.2025
Skladem
Kód: IJ033
1 800 Kč 1 488 Kč bez DPH
Kategorie: Myanmar
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Ke každé objednávce nad 500 Kč / 20€
Expedice do 2 pracovních dní
Expedice do 2 pracovních dní
Doprava zdarma nad 3000 Kč
Doprava zdarma při nákupu nad 3000 Kč

Myanmarský jantar, dříve označovaný jako barmský, patří mezi nejzajímavější druhy pravého jantaru. Pochází z oblasti Hukawng Valley v severním Myanmaru (Barma), konkrétně z provincie Kachin.

Geologické stáří

Myanmarský jantar je jedinečný zejména svým stářím – jedná se o pravěký jantar z období křídy, díky čemuž je mimořádně cenný pro paleontologii a výzkum evoluce života. Obsahuje totiž fosilizované zbytky hmyzu, pavoukovců, rostlin, peří, a dokonce i malých obratlovců (např. ještěrky nebo části ptáků).

Vlastnosti a barva

Barva myanmarského jantaru se pohybuje od žluté, oranžové a medové až po tmavě červenou či hnědou. Vzácnější exempláře mohou mít zelenavý či modravý nádech. Z hlediska průzračnosti se vyskytují jak vysoce čiré kusy, tak jantar s různými stupni zakalení. Díky vysoké míře polymerizace je odolnější než mladší fosilní pryskyřice (kopál), přesto vyžaduje šetrné zacházení, zejména co se týče teplotních výkyvů a působení chemikálií.

Těžba a etické aspekty

Těžba jantaru v Myanmaru probíhá převážně ručně v dolech, které se nacházejí v odlehlých a obtížně přístupných oblastech, zejména v severní části země – v provincii Kachin. Těžaři často pracují v náročných podmínkách, bez moderní techniky, a jantar se získává ručním kopáním nebo pomocí jednoduchého nářadí. Kvůli geografické izolaci a složité infrastruktuře bývá doprava suroviny z místa nálezu do zpracovatelských nebo vývozních center velmi komplikovaná.

Zpracování a využití

Barmarský jantar je oblíbený ve šperkařství, kde se brousí a leští do kabošonů i fasetovaných tvarů. Díky široké barevné paletě a výjimečným inkluzím je vyhledávaným materiálem pro náramky, přívěsky a další šperky. Nejvzácnější kousky s dobře viditelnými fosilními zbytky mají vysokou sběratelskou i vědeckou hodnotu a nacházejí uplatnění ve významných muzejních sbírkách.