Libyjské pouštní sklo
Lokalita: Východní Sahara, Libye
Váha: 0,6g
Rozměry: 16 x 10 x 4 mm
Kategorie: | Libyjské pouštní sklo |
---|
Libyjské pouštní sklo je vzácný přírodní materiál, který se nachází v oblasti Velkého písečného moře, na hranici Egypta a Libye. Tento typ skla má velmi vysoký obsah oxidu křemičitého (až 98 %) a je považován za jednu z nejčistších forem přírodního skla na světě. Jeho barva se pohybuje od průhledné žluté až po jasně zelenožluté odstíny.
Vznik
Libyjské pouštní sklo vzniklo před přibližně 26–29 miliony let, ačkoliv jeho přesný původ je stále předmětem debat mezi vědci. Nejběžnější teorie tvrdí, že toto sklo bylo vytvořeno v důsledku extrémní teploty při dopadu meteoritu, který způsobil roztavení a ztuhnutí povrchových hornin. Jiná hypotéza naznačuje, že se jednalo o výbuch v atmosféře (tzv. „airburst“), který generoval dostatečné množství tepla, aniž by zanechal impaktní kráter.
Historický a kulturní význam
Libyjské pouštní sklo bylo známé už ve starověkém Egyptě. Jeden z nejznámějších artefaktů vyrobený z tohoto skla je skarabeus zasazený do náhrdelníku faraona Tutanchamona. Tento náhrdelník byl nalezen v jeho hrobce a je považován za jeden z nejcennějších artefaktů z období starověkého Egypta.
Využití
Šperkařství: Díky své jedinečné barvě a čistotě je libyjské pouštní sklo oblíbené mezi šperkaři. Používá se k výrobě náhrdelníků, prstenů, přívěsků a dalších ozdobných předmětů. Vzhledem k jeho záhadnému původu a neobvyklému vzhledu má vysokou estetickou hodnotu, což ho činí atraktivním materiálem pro šperky.
Sběratelské předměty: Sběratelé minerálů a tektitů velmi oceňují libyjské pouštní sklo. Jeho vzácnost a spojení se starověkou historií, například s artefakty z Tutanchamonovy hrobky, z něj dělají vysoce ceněný sběratelský kousek.
Vědecké využití: Libyjské pouštní sklo má také velký vědecký význam. Geologové a planetární vědci ho studují pro pochopení impaktních procesů a vysokoteplotních událostí, ke kterým dochází při dopadu meteoritů.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.