Meteorit Henbury – Severní Teritorium, Austrálie
Typ: železný / střední oktaedrit IIIAB
Lokalita: Severní Teritorium, Austrálie
Váha: 7,62g
Rozměr: 20 x 15 x 8 mm
Rok nálezu: 1931
Celkové známé nalezené množství: 2 tuny
Povrchová úprava: žádná – surový
Kategorie: | Henbury |
---|
Meteorit Henbury a kráterové pole byly objeveny v roce 1931. Nachází se zde přibližně 13 impaktních kráterů na ploše 1,25 km2 vytvořených dopadajícími henburskými meteority v pouštní oblasti západně až jihozápadně od města Henbury v Severním Teritoriu v centrální Austrálii. Největší kráter měří 217 metrů na délku a 111 metrů na šířku a je zhruba 15 metrů hluboký. Ostatní krátery mají průměr od 7 do 180 m. Původně se jednalo o jediný meteoroid, který se však rozpadl pod obrovským tlakem, který na něj působil při průletu neuvěřitelnou rychlostí zemskou atmosférou.
Tento železný meteorit je klasifikován jako (IIIAB) střední oktaedrit. Tyto meteority jsou často velmi pěkně skulptované, což z tohoto železného meteoritu činí jeden z nejvyhledávanějších meteoritů do sbírek. Celkové nalezené množství je přibližně 2000 kg.
Složení
Meteorit Henbury má vysoký obsah železa, což je běžné u všech železných meteorů. Nikl je přítomen v množství přibližně 8-10 %, což je nižší než u některých jiných skupin železných meteoritů, a je charakteristické pro skupinu IIIAB. Kobalt je přítomen v nízkém množství. Dále mohou být přítomny malé množství mědi a sulfidů a oxidů, například troilit a oxidy železa.
Henbury vykazuje typické Widmanstättenovy vzorce, které jsou tvořeny kamacitovými a taenitovými slitinami, jež vznikají pomalým krystalizováním v kovovém jádru.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.