Meteorit Muonionalusta – Norrbotten, Švédsko
Dokonalá kulička z meteoritu
Po celém povrchu má nádherné Widmanstättenovy obrazce.
Typ: železný, oktaedrit typ IVA
Lokalita: Norrbotten, Švédsko
Váha: 23g
Velikost: 1,7cm
Rok nálezu: 1906
Celkové známé nalezené množství: 230 kg
Kategorie: | Muonionalusta |
---|
Meteorit Muonionalusta dopadl na Zemi odhadem jeden milion let před naším letopočtem a řadí se tedy mezi nejstarší známé pády meteoritů. Pochází z asteroidového pásu mezi Marsem a Jupiterem a jeho stáří se odhaduje na více než 4,5 miliardy let. Tento pás je oblastí, kde se nachází velké množství asteroidů a meteoritů, které se někdy odtrhnou a cestují vesmírem, až nakonec dopadnou na Zemi. Muonionalusta je tedy fragmentem jednoho z těchto asteroidů, který přežil průchod atmosférou a dopadl na zemský povrch.
První fragment tohoto meteoritu byl objeven roku 1906, další byly nalezeny v průběhu 20. a 21. století, z nichž některé váží až několik set kilogramů. Je klasifikovaný jako jemný oktaedrit typu IVA a je znám především pro své krásné Widmanstättenovy obrazce, což jsou neuspořádané struktury železo-nikelnatých krystalů, kterými je meteorit tvořen. Tyto obrazce vznikají pomalých chladnutím kovu ve vesmíru, ne všechny železné meteority však tyto obrazce mají. Abychom mohli tyto vzorce vidět, musíme povrch meteoritu vyleštit a následně naleptat zředěnou kyselinou dusičnou, nejlépe s methanolem.
Muonionalusta se skládá z přibližně 91% železa, 8,4% niklu, stopového množství vzácných prvků jako je galium, germanium a iridium a různých minerálů.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.