Meteorit Seymchan – Magadan, Rusko

Typ: Pallasit
Lokalita: Magadan, Rusko
Váha: 14,2g
Rozměr: 4 x 3,6 x 0,2 cm
Rok nálezu: 1967
Celkové známé nalezené množství: 323,3 kg
Povrchová úprava: řezaný, leštěný plátek

Můžeme doručit do:
30.1.2025
Skladem
Kód: MESM22
8 520 Kč 7 041 Kč bez DPH
Kategorie: Seymchan
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Ke každé objednávce nad 500 Kč / 20€
Expedice do 2 pracovních dní
Expedice do 2 pracovních dní
Doprava zdarma nad 6000 Kč
Doprava zdarma při nákupu nad 6000 Kč

Meteorit Seymchan dopadl v Magadanské oblasti, poblíž osady Seymchan v Rusku, ale datum pádu není znám. Objeven byl v roce 1967, přičemž první část o celkové váze 272 kg byla objevena v červnu tohoto roku a druhý kus o váze 51 kg v říjnu, tedy jen o několik měsíců později. Při prvotním zkoumání byly objeveny pouze kovové části meteoritu, kdy jej klasifikovali jako železný meteorit typu IIE a až teprve v roce 2004 při průzkumu zjistili, že 20% vzorků obsahuje krystaly olivínů a byly schopni ho zařadit mezi Pallasity, tedy kameno-železné meteority.

Struktura

Seymchan má velmi neobvyklou strukturu. Některé části jsou bohaté na inkluze olivínů, ty označujeme jako pallasitické části, zatímco jiné se téměř celé skládají pouze z železo-niklových slitin, zejména kamacitu a taenitu. V železné části meteoritu lze po leštění a naleptání kyselinou odhalit charakteristické Widmanstättenovy obrazce, které vznikají pomalým chladnutím železo-niklové slitiny ve vesmíru. Seymchan kromě toho obsahuje minerály jako troilit, schreibersit a chromit.

Photoroom_20240704_153045

Photoroom_20240704_153109
Čistě kovová část složená z kamacitu a taenitu Pallasitická část s inkluzemi olivínu

 

A jak to vzniklo?

Seymchan pravděpodobně pochází z diferenciovaného asteroidu z asteroidového pásu, což je oblast sluneční soustavy mezi oběžnými drahami Marsu a Jupiteru, kde se nachází mnoho malých těles, což znamená, že tento asteroid prošel procesem roztavení a oddělení různých složek. Během tohoto procesu se těžší prvky, jako je železo a nikl, oddělily od lehčích silikátových minerálů, což vedlo ke vzniku jádra složeného převážně z kovů a obalu složeného ze silikátových materiálů. Během kolizí a jiných dynamických procesů, ke kterým došlo po vzniku diferenciovaného asteroidu, mohly být kovové části jádra smíchány se silikátovými materiály obalu. Výsledkem je meteorit, který obsahuje jak čistě kovové části, tak pallasitické části (obsahující olivín).

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Zpět do obchodu