Meteorit Seymchan – Magadan, Rusko

Typ: Pallasit
Lokalita: Magadan, Rusko
Váha: 8,7g
Rozměr: 36 x 31 x 1 mm
Rok nálezu: 1967
Celkové známé nalezené množství: 323,3 kg
Povrchová úprava: řezaný, leštěný plátek
Poznámka: Okraj je po celém obvodu zachován v původní podobě, protože plátek byl nařezán z jednoho surového kusu. U takto malých plátků je to vzácností.
Tip: Widmanstättenovy obrazce jsou u tohoto exempláře mimořádně výrazné, což nebývá běžné – jedná se o špičkovou kvalitu.

Můžeme doručit do:
15.4.2025
Skladem
Kód: MESM45
2 500 Kč 2 066 Kč bez DPH
Kategorie: Seymchan
Dle jména: Seymchan
? Druh: Kameno-železné
? Povrchová úprava: Řezaný
Balení: Žádné
Speciality: Widmanstättenovy obrazce
Meteorit Seymchan – Magadan, Rusko
Novinka Certifikát zdarma
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Ke každé objednávce nad 500 Kč / 20€
Expedice do 2 pracovních dní
Expedice do 2 pracovních dní
Doprava zdarma nad 3000 Kč
Doprava zdarma při nákupu nad 3000 Kč

Meteorit Seymchan dopadl v Magadanské oblasti, poblíž osady Seymchan v Rusku, ale přesné datum pádu zůstává neznámé. Objeven byl v roce 1967, přičemž první část o celkové váze 272 kg byla objevena v červnu tohoto roku a druhý kus o váze 51 kg v říjnu, tedy jen o několik měsíců později. Při prvotním zkoumání byly objeveny pouze kovové části meteoritu, kdy jej klasifikovali jako železný meteorit typu IIE a až teprve v roce 2004 při průzkumu zjistili, že 20% vzorků obsahuje krystaly olivínů a byly schopni ho zařadit mezi Pallasity, tedy kameno-železné meteority.

Zajímavá je i jeho neobvyklá vnitřní struktura. Některé části jsou bohaté na inkluze olivínů, ty označujeme jako pallasitické části, zatímco jiné se téměř celé skládají pouze z železo-niklových slitin, zejména kamacitu a taenitu. V železné části meteoritu lze po leštění a naleptání kyselinou odhalit charakteristické Widmanstättenovy obrazce, které vznikají pomalým chladnutím železo-niklové slitiny ve vesmíru. Seymchan kromě toho obsahuje minerály jako troilit, schreibersit a chromit.

Čistě kovová část složená z kamacitu a taenitu
Pallasitická část s inkluzemi olivínu
Photoroom_20240704_153045
Photoroom_20240704_153109
A jak to vzniklo?

Z hlediska původu meteorit pochází z diferencovaného asteroidu z hlavního pásu mezi Marsem a Jupiterem, který v rané fázi svého vývoje prošel roztavením a oddělením materiálu. Těžší prvky (železo a nikl) se během tohoto procesu usadily v jádru a lehčí silikátové minerály vytvořily plášť. Vlivem pozdějších kolizí a dynamických dějů došlo k promíchání kovových i silikátových složek. Výsledkem je unikátní meteorit, který vedle čistě kovových úseků obsahuje také pallasitické části plné krystalů olivínu.