Meteorit Toluca – Mexiko
Typ: železný / třída IAB-sLL
Lokalita: Mexiko
Váha: 4,9g
Rozměr: 24 x 18 x 1 mm
Rok nálezu: 1776
Celkové známé nalezené množství: 3 tuny
Povrchová úprava: řezaný, leštěný plátek; ošetřeno olejem
Toluca je železný meteorit, který patří do skupiny tzv. oktaedritů, konkrétně do chemické skupiny IAB, a spadá do podskupiny sLL (subgroup Low-Au, Low-Ni), což znamená, že obsahuje nižší množství zlata a niklu ve srovnání s jinými meteority IAB. Přesto si uchovává dostatečně vysoký obsah železa a dalších kovů, aby mu dodával výraznou kovově stříbrnou barvu. Při naleptání a vyleštění se tak mohou odhalit tzv. Widmanstättenovy obrazce, tedy typické krystalické struktury, které vznikají při velmi pomalém chladnutí kovu ve vesmíru. Díky vysokému obsahu železa je velmi těžký, takže i relativně malý úlomek může mít překvapivě velkou hmotnost. Vedle železa a niklu obsahuje i menší množství dalších minerálů, jako je grafit nebo troilit, které někdy vytvářejí drobné inkluze v materiálu.
Meteorit byl nalezen v údolí Toluca ve středním Mexiku, podle nějž nese i svůj název. Místní obyvatelé znali železné kusy dávno před příchodem Evropanů a používali je například k výrobě nástrojů. První evropská zmínka o meteoritu pochází z roku 1776. Dodnes se v oblasti nacházejí menší fragmenty, protože původní těleso se roztříštilo na mnoho kusů při průchodu atmosférou.
Stejně jako většina železných meteoritů pochází i Toluca pravděpodobně z období formování sluneční soustavy, tedy přibližně před 4,5 miliardami let. V té době se v meziplanetárním prostoru pohybovala celá řada menších proto-planetárních těles, tzv. planetesimál, která se nakonec nestala plnohodnotnými planetami. Tyto zárodky měly často kovová jádra, jež se formovala oddělením hustších prvků, především železa a niklu, do centrální části.