Meteorit Wabar – Saudská Arábie

Typ meteoritu: Železný, IIIAB
Lokalita: Saudská Arábie
Váha: 1,4g
Rozměr: 1,3 x 1,2 x 0,6 cm
Povrchová úprava: žádná – surový

Můžeme doručit do:
3.12.2024
Skladem
Kód: MEWA03
3 390 Kč 2 802 Kč bez DPH
Kategorie: Wabar
Meteorit Wabar – Saudská Arábie
Novinka
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Ke každé objednávce nad 500 Kč / 20€
Expedice do 2 pracovních dní
Expedice do 2 pracovních dní
Doprava zdarma nad 6000 Kč
Doprava zdarma při nákupu nad 6000 Kč

Meteorit Wabar řadíme mezi železné meteority typu IIIAB a je známý pro svůj významný impaktový kráter nacházející se na jihovýchodě Saudské Arábie, v oblasti nazývané Rub' al Khali. Jedná se o jeden z mála známých impaktových kráterů na Arabském poloostrově. Jeden z největších fragmentů nalezeného na místě váží 2,2 tuny a je známý jako "Camel's Hump" (Velbloudí hrb). Tento fragment byl nalezen v roce 1966 a nyní je vystaven v Národním muzeu Saúdské Arábie v Rijádu.

Krátery Wabar

Krátery Wabar jsou souborem impaktních kráterů umístěných v poušti Rub' al Khali v Saúdské Arábii. Průzkumník Harry St. John Philby je objevil a poprvé prozkoumal v roce 1932 během své expedice, jejímž cílem bylo najít legendární město Ubar, známé také jako Wabar, se kterým se pojí legenda známá také jako "Atlantida písku".

Krátery Wabar zabírají plochu přibližně 500 × 1000 metrů a obsahuje tři výrazné, kruhové krátery. Největší kráter má průměr 116 metrů a je téměř zcela zaplněn pískem. Povrch oblasti je pokryt černým sklovitým materiálem a impaktním sklem.

Oblast Rub' al Khali, kde se krátery nacházejí, je jednou z nejvíce nehostinných oblastí na světě. Tato část Saúdské Arábie je známá svými extrémními teplotami a obrovskými dunami, což dělá výpravy do této oblasti velmi náročnými a nebezpečnými.

Datování a historie

Datování metodou termoluminiscence naznačuje, že k dopadu došlo pravděpodobně před méně než 250 lety, což odpovídá arabským záznamům o ohnivé kouli, která prolétla nad Rijádem v roce 1863 nebo 1891 a směřovala na jihovýchod. Celková hmotnost meteoritu byla přes 3 500 tun. Když meteorit dopadl na Zemi, jeho relativně nízká rychlost 11–17 km/s způsobila rozpad na čtyři části ještě před dopadem.

Složení

Analýzy železného meteoritu ukázaly, že se skládá z přibližně 90% železa a 5% niklu, s dalšími prvky jako měď, kobalt a vysoké koncentrace iridia, což potvrzuje jeho mimozemský původ.

Původ

Stejně jako většina železných meteoritů, i Wabar meteorit pravděpodobně pochází z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Tento pás je plný malých planetek a úlomků, které se mohou vychýlit ze své dráhy a zasáhnout Zemi, což vede ke vzniku meteorických dopadů.

Zajímavosti

Wabarské perly jsou malými kulatými kusy impaktního skla, které vznikly v důsledku obrovského tepla a tlaku, který doprovázel dopad meteoritu. Tyto kuličky byly vymodelovány jak samotným impaktem, tak i následným působením písku a větru.

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Zpět do obchodu